Skôr než začnem vyprážať štedrovečerného kapra, podám správu o včerajšej celodennej akcii „Vianoce tých druhých“.

Keď som si v sobotu poobede sadol k počítaču, už ma tam čakalo 20 meilíkov s ponúkanou pomocou. Hneď mi bolo jasné, že to nebude o pomoci len jednej rodine ale že to bude predvianočný maratón. V pondelok ráno mi už vyzváňal telefón a ja som po meste zozbieral 4 bábiky, 1 bábikový dom, 2 tablety, školskú tašku, 3 stolové hry, 3 knihy, kopec kozmetiky a ešte aj ozajstnú kopu peňazí . Kto už nestíhal darček kúpiť alebo poslať, tak poslal peniaze a s niektorými som sa lúčili so slovami „tak nabudúce“. Úprimne ma opäť šokovali chlapi z Vavrečky, ktorí sa spojili a vyzbierali 2120 eur ! Vraj daj to tam kde treba, my vám veríme. A to slovo bolo mottom celého nášho snaženia.

Okolo druhej sme už mali balíčky roztriedené, zabalené a vyrážal som na cesty. Najskôr samozrejme za maminou siedmych detí. Darčeky sme tajne zložili neďaleko u vyjavenej starej mamy. Stručný popis typu „tu je zabalený tablet, tu bábiky, tu nová bunda, tu kniha a tu kozmetika“. Nakoniec obálka s peniazmi a neveriaci výraz v maminej tvári. Nasleduje stručné vysvetlenie, že som len poštár a rýchla otočka, lebo sa ide ďalej do Polhory. V Mútnom som si už stihol dať aspoň kávu v kombinácii s medovníkmi a domácou tlačenkou. 3 malé dievčatká mi tam štebotali a pri odchode sme s maminou potichu vyložili veľký domisko pre bábiky. Kufor auta sa mi krásne vyprázdňoval a peňaženka pomaly stenčovala. V Zákamennom mi musel prísť chlapčisko s baterkou naproti, lebo v tej tme a snehovej metelici by som tú chalupu určite nenašiel. Miša som naposledy videl pred 4 rokmi v „anjelskom“ tábore a teraz tu stál chlap ako buk. S odkazom“ tu máš pre babku“ sme sa rýchlo lúčili, lebo s roznáškou som bol ešte len v polovici. Dolu v dedine som ešte navštívil mamu štyroch detí a keď mi rozprávala čo má nového, vedel som že tu sú peniaze na správnom mieste. A nakoniec tri zastavenia v Námestove. Všetky tri sú ozajstnou trefou do čierneho.

Je dávno po ôsmej. V kufri auta ostal len darovaný oštiepok a peňaženka je takmer prázdna. Hra na Ježiška skončila. V ruke ostal len husto popísaný papier a v hlave vír tvárí dnešného dňa.

Šťastné a veselé Vianoce Vám všetkým priatelia !

Back to top