Všeobecnú odpoveď nájdeme v texte štatútu Námestovského anjela:

„Účelom fondu je združovať finančné prostriedky pre pravidelnú i jednorázovú pomoc rodinám a jednotlivcom, ktorí sa z dôvodu ťažkej choroby alebo iných závažných dôvodov ocitli vo vážnej finančnej tiesni. Zameriava sa najmä na zvýšenie kvality života ľudí v núdzi.“

Myslíme si, že v tejto definícii je uvedené všetko podstatné. Pomáhame rodinám a ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi. Často ide o súbeh viacerých problémov, ako napríklad strata zamestnania, strata partnera alebo rodiča, choroba, odtrhnutie od vlastnej rodiny a iné.

Skúsenosť nás naučila, že niekedy je pre rodinu veľmi ťažké samotnú pomoc prijať. Nám ale neostáva iné, ako skutkami presvedčiť, že nikoho neľutujeme, nepodceňujeme, ale dávame niečo, čoho sa možno v ťažkej chvíli zachytiť.

Zoznam rodín

1. V Mútnom sa po odchode otca matka sama stará sama o 3 deti. Práca na 4 smeny a starostlivosť o deti sa dá zvládnuť, lebo najstarší syn Peter a prostredná Alena sú cez týždeň na internáte. Najmladšia Dominika je už deviatačka a školu zvláda. Náklady na internát, stravu, cestovanie a školu dokonale vyprázdňujú rodinnú pokladňu. Od 6/2017 im pomáhame pravidelnými príspevkami.

2. Rovnako v Mútnom sa rodičia starajú o 7 detí. Peter má 14 rokov, Adrián 12 , Nikolka 9 , Anežka 8, Magdalénka 5 , Monika 4 a najmladšia Aďka 1 rok. Anežka a Magdalénka majú detskú mozgovú obrnu. Nesedia, nerozprávajú. Večné deti o ktoré sa musíte starať ešte viac ako o ostatné. Otec pracoval v lese za skoro minimálnu mzdu, teraz je na materskej s najmladšou a mamina ako opatrovateľka Anežky a Magdalénky. Ešte šťastie že spolu so starými rodičmi gazdujú. Nedýcha sa im vôbec ľahko, lebo len na lieky a plienky ide mesačne viac ako 150 eur. Rodine pomáhame od 1/2015 ( viď text z 3.7.2015, osobitný článok je tu )

3. V prenajatom Námestovskom byte našla azyl po odchode z rodnej obce mama a 2 dcérky ( 13 a 16 rokov ). Boli nútené odísť od manžela, ktorého veľké dlhy z podnikania spôsobili, že rodina prišla v exekúcii o takmer nový rodinný dom (samozrejme vydraženom za zlomkovú cenu ). Ani to však nestačilo na pokrytie výdavkov na exekútorov a úroky z dlhu. Mamina študuje popri zamestnaní a so zaťatosťou drží rodinu ekonomicky nad vodou len s vypätím všetkých síl. Rodine pomáhame od 5/2012 ( viď text z 24.5.2012)

4. Rodina z Námestova, kde stará mama sa sama stará o vnuka – študenta Daniela. Z dôchodku necelých 200 eur a sociálneho štipendia ťahali výdavky domácnosti, nakoľko výživné od otca sa vymáha súdnou cestou. Daniel momentálne prerušil štúdium na VŠ a našiel si prácu, aby pomohol starej mame. Verí že sa do školy ešte vráti. Rodine pomáhame od 5/2013. ( viď text z 25.5.2013 a 20.12.2013)

5. V Námestove pani Vierka žije s troma veľkými dcérami (15,16 a 18 rokov). Po smrti manžela ostala celá ťarcha výchovy a financií na jej pleciach. S platom tesne nad hranicou minimálnej mzdy to je ale veľmi ťažko riešiteľná úloha. Rodine pomáhame od 12/2014.

6. Rodina z Námestova, kde manželka sa stará o nevládneho manžela a dorastajúceho syna. Manželova choroba nabrala rýchly spád a v priebehu pár mesiacov z neho urobila človeka pripútaného na lôžko, odkázaného na pomoc lekárov a hlavne svojej manželky. Manželka je jediným človekom ktorého ešte spoznáva. Tá musela nechať svoju prácu a stala sa manželovou opatrovateľkou. Spolu s manželovým invalidným dôchodkom príjmy rodiny len horko ťažko dosiahnu 500 eur. Rodine pomáhame od 12/2014 ( viď text z 18.3.2015).

7. Rodina z Námestova. Od roku 2012 otca ťažká mozgová príhoda pripravila o zdravé ruky, prácu, koníčky. Bremeno živiteľky a opatrovateľky troch školákov prevzala manželka. Práca, domácnosť, škola a potreby detí, liečebné procedúry s manželom. Nedávno sa manželovi podarilo nájsť prácu na čiastočný úväzok, čo pomáha jeho návratu do normálneho života. Rodine pomáhame od 12/2013. ( viď text z 20.12.2013)

8. Rodina z Námestova, mama a 3 školopovinné deti a 4 ročné dievčatko, žijú v jednoizbovom byte. Jedna veľká izba zaprataná posteľami a kuchynský kút. Napriek veľmi skromným pomerom je o deti dobre postarané a dosahujú dobré výsledky v škole. Rodine pomáhame od 4/2015. ( viď text z 21.12.2012)

9. Rodina z Námestova, kde otec sám sa po smrti manželky stará o svoje 4 školopovinné (a veľmi talentované) deti. Z jedného príjmu a sirotských príspevkov je veľmi ťažké zvládať výdavky na domácnosť, 3 školákov a vysokoškolské štúdium dcéry. Rodine pomáhame od úplného počiatku existencie nášho fondu, teda od 4/2010.

10. Rodina z Námestova, kde mama momentálne bojuje s veľmi ťažkou chorobou. So starostlivosťou o mladšieho syna jej pomáha starší ešte školopovinný syn. Mamina už viac ako rok nemôže pracovať a každé euro rodine veľmi pomôže. Dúfame že liečba zaberie … ( viď text z 15.5.2016)

11. V Babíne sa po smrti manžela matka stará o 4 deti vo veku 8, 9, 10 a 14 rokov. S manželom začala stavať rodinný domček, ktorý sa im s pomocou starej mamy, dobrých ľudí z dediny, ale hlavne obrovskej vlastnej snahy podarilo len nedávno dokončiť (10/2015) . Asi len málokto veril, že to sama vdova môže dokázať. Viac sa môžete dočítať v samostatnom článku tu. Rodine pravidelne pomáhame od 4/2011.

12. V Tvrdošínskom paneláku žije po rozvode matka s tromi chlapcami (16,14 a 13 rokov). Najstarší Milan chodí už na strednú školu a je mame veľkou oporou, lebo obaja mladší bratia Peter a Pavol majú detskú mozgovú obrnu. Nakoľko otec odmieta pravidelne platiť prídavky, práve prebiehajú súdne ťahanice a peniaze v domácnosti veľmi chýbajú. Rodine pravidelne pomáhame od 12/2015.

13. Rodina z Klina, kde sa sama matka stará o školáčku Majku postihnutú detskou mozgovou obrnou. Majka podstúpila operáciu na zvýšenie hybnosti nôh a zdravotný stav je pomerne komplikovaný. Príspevky pomáhajú absolvovať pravidelné rehabilitačné pobyty v Kováčovej. Rodina býva v dome spoločne spolu s bratmi a starými rodičmi, čo so sebou prináša rôzne problémy. Pomáhame im od 1/2013. ( viď text z 14.4.2013)

14. Rodina z Brezy, kde mama sa sama stará o dcéru ťažko postihnutú mozgovou obrnou. Príjem rodiny tvorí len invalidný dôchodok a opatrovateľské. Príspevok od Námestovského anjela slúži hlavne na nákup celiakickej stravy a liekov pre dcéru, ako aj každotýťdennú návštevu denného stacionára v Námestove. Rodine pomáhame od 1/2014. ( viď text z 13.12.2013)

15. V Zákamennom sa rodičia starjú o 7 detí – 4 školákov (4,7,7, 10 rokov) a 3 vysokoškolákov . 7 ročný Milanko má cystickú fibrózu a jeho liečba je finančne náročná. Otec má veľké problémy s chrbticou, ktoré mu prakticky znemožňujú nájsť si primeranú prácu. Rodine pomáhame od 3/2017 ( viď text z 24.3.2017).

16. V Kline sa mama stará o 10 ročného syna Patrika. Jeho diagnózou je detská mozgová obrna a hyperaktivita. Žijú v jednoizbovom byte a Patrik 3 krát do týždňa navštevuje špeciálnu školu v Námestove Rodine pomáhame od 3/2017 ( viď text z 24.3.2017).

17. Rodina z Vavrečky, chorá matka a dve deti – študenti. V dome bývajú ešte so starou mamou. Pri nákladoch na lieky, školu a domácnosť je veľmi ťažké udržiavať vyrovnaný rozpočet. Po skončení školy syna sa finančná situácia rodiny určite zlepší. Rodine pomáhame od 1/2012.

18. V Rabči žije rodina s tromi školákmi. Otec bojuje s diagnózou rakovina a pomáha mu manželka – opatrovateľka. Manželka vylepšuje rodinný rozpočet tkaním kobercov a chovom prasiat. Nemalú časť príjmov zhltne otcova liečba. Rodine pomáhame od 12/2011. ( viď text z 14.11.2011 a 14.12.2011)

19. V Rabči sa po tragickej strate otca matka stará o 5 detí vo veku 7, 9, 11, 15 a 18 rokov. Z manželovej poistky sa jej podarilo splatiť hypotéku na čerstvo postavený dom. Na viac už neostalo. Rodine pomáhame od 4/2013.

20. V Námestovskom jednoizbovom byte žije rodinka s tromi deľmi ( 7,6, a 2 roky ). Otec pracuje na smeny a mamina si popri starostlivosti o deti chodí privyrábať do pekárne. Pre otcove zdravotné problémy sa dostali do dlhov a teraz konečne stabilizovali svoj život aj rodinné financie. Z dlhu pomaličky ubúda a zdravie zatiaľ drží, tak len tak ďalej. A vraj už je na ceste aj nový prírastok do rodiny, tak asi bude treba hľadať aj väčší byt. Rodine pomáhame od 12/2016. ( viď text z 29.12.2016)

21. V Námestove matka s tromi deťmi ( 11,14 a 16 rokov) sa snažia o dôstojný život. Dlhšiu dobu sa mame nedarilo nájsť prácu a len pred mesiacom sa na ňu usmialo šťastie a rodina získala pravidelný príjem. Výchova starších chlapcov jej dáva zabrať a veľkou pomocou je najmladšia dcéra. Držíme palce.

 

Back to top