Tak som sa konečne prinútil napísať Vám pár noviniek okolo NA. Udalosti idú niekedy tak rýchlo za sebou, že jedna z hlavy vytlačí druhú a po mesiaci mám problém si na ne spomenúť a dať ich na papier. Na druhej strane je to lepšie, ako siahodlho a kvetnato písať o ničom. Ešte že si tú svoju lenivosť viem logicky zdôvodniť 🙂
Takže začnem pekne poporiadku a teda v Rabčiciach. Jeden z našich darcov nás poprosil o pomoc pre rodinu zo susedstva. Na leukémiu chorá mama so synom-maturantom boli pre nedoplatok a podozrenie z čierneho odberu odpojení od elektriny. Na znovuzapojenie bolo potrebných viac ako 1500 eur! Na takú sumu sa vyšplhala pokuta spolu s nedoplatkom. Len hodnovernosť a záruka v osobe darcu nás presvedčila, aby sme rodine pomohli z kaše von. A tiež fakt, že susedia v ich okolí vyzbierali sumu cca 500 eur. Zvyšných 1000 eur sme sa rozhodli požičať my, s tým že túto sumu nám bude rodina splácať v mesačných splátkach po dobu cca 1 a pol roka. V prípade neplnenia sľubu by túto povinnosť na seba bol nútený prevziať samotný darca. Elektrina je zapojená, prvá splátka pôžičky splatená, život ide ďalej.
Znova Rabčice a znova odpojenie rodiny od elektriny! A to u rodiny, ktorej už vyše rok pomáhame (viď.10.1.2012). Nezmyselne nízke nastavenie mesačných splátokvytvorilo 400 eurový nedoplatok, ktorý vdova s 5 deťmi prosto nemala z čoho zaplatiť. Nasledovalo odpojenie a telefonát s prosbou o pomoc. Mesiac bez elektriny bol myslím dostatočným ponaučením pre mamu aj školákov. Rodine budeme mesačné splátky pôžičky stŕhať z mesačných príspevkov tak, aby bol dlh do roka splatený.

Už dávno sa nestalo, aby sme v rýchlom slede po sebe pomáhali až trom rodinám v Námestove. Niežeby ma to inde netešilo, ale doma je doma !

V našej prvej rodine plynul život až do novembra minulého roka svojim pokľudným tempo. Otec v práci, mamina so 4 deťmi doma, najmladší syn mal ešte len pol roka, ďaľší dvaja 5 a 8, najstaršia Soňa 9. Práve u nej sa v októbri objavili bolesti hlavy a rozmazané videnie. Bežné vyšetrenia nič zvláštne nepreukázali, ťažkosti sa pripisovali len nedávno prekonaným kiahňam. Keď sa však situácia ďalej zhoršila, nasledovala hospitalizácia a tvrdá realita – rakovina lymfatických uzlín. Spustil sa kolotoč nemocnica, chemoterapia, domov a tak dokola. Šokujúci pohľad na deti bez vlasov a o pár týždňov rovnaká šatka na hlave. Všetko sa zmenilo, priority, nové povinnosti a nové výdavky. My chceme prispieť novým príjmom a želaním Sonička, drž sa !

Druhú rodinu sme navštívili len tento týždeň, hoci sme si telefonovali takmer pred mesiacom. V priebehu pár dní som dostal niekoľko mailov s prosbou o pomoc pre dvojročnú Elu. Ela je od narodenia takmer slepá, rozoznáva len svetlo a tmu. Jedným okom. K tomu len minimálne ovládanie telíčka spôsobené častými narkózami. Liečebný pobyt v Adeli centre v Piešťanoch z ktorého sa nedávno vrátili Elke veľmi pomohol, rodičov veľa naučil a aj veľa stál. Bez pomoci rodiny, známych i neznámych a darovaniu 2% na Elinu liečbu by to ani nešlo. Veľa pomohla aj „mobilizácia“ cez maily a facebook. Bude však potrebných ešte veľa darcov. Ak sa podarí, Elu čaká rovnaká liečba v lete a vybavuje sa aj operácia očí v Nemecku, ktorá by mohla zlepšiť videnie šerosvitu do takej miery, že by sa Ela v budúcnosti mohla pohybovať aj sama. Našich 400 eur má byť pomocou i povzbudením.
Nechali sme sa maminou pozvať aj nabudúce. Chceli sme vidieť Eline pokroky a aj jej čarovný úsmev 😉

Pomoc tretej námestovskej rodine má pre mňa osobne takú špeciálnu „príchuť“. Mal som pri nej zase ten pocit, že práve pre takéto osudy to všetko má význam. Možno práve preto, že je to pomoc „neviditeľným“ ľuďom, o ktorých sme sa dozvedeli len preto, že situácia sa stala už neúnosnou. Stará mama už nemala za čo kúpiť ani základné potraviny,  a zúfalá sa rozhodla ísť poprosiť o pomoc na mestský úrad. Odtiaľ už nasledoval telefonát k nám a návšteva u nich doma. Príbeh je vcelku jednoduchý, stará mama sa sama stará o vnuka – maturanta a z dôchodku necelých 200 eur sa od jesene snaží utiahnuť výdavky domácnosti ! Odvtedy totiž prestalo chodiť výživné od otca. Do toho nedoplatok za elektrinu 420 eur, na ktorý si musela požičať od jednej z nebankoviek. Možno v tom nevidíte logiku, ale ja som ju v tej chvíli chápal. Nemáte za kým ísť. Preberáte v mysli mená príbuzných, známych, susedov a nič. Buď viete že to nemá zmysel alebo sa hanbíte. Zrazu si uvedomíte že ste na dne !
…. zrátali sme spolu mesačné náklady na byt, domácnosť a školu, zameškané splátky úveru a na druhý deň už Jarka s peniazmi ratovala situáciu. Naša 500 eurová pôžička by mala byť splatená v najbližších mesiacoch z úhrady dlžného výživného, nakoľko práve prebieha jeho súdne vymáhanie. K starkinmu dôchodku už od tohto mesiaca bude pribúdať aj pravidelných 100 eur od darcov námestovského anjela.
Všetkým Vám za to patrí veľká vďaka !

Back to top