V pondelok sa naše úsilie o znovupripojenie elektriny úspešne zavŕšilo a doba sviečok a plynových horákov je hádam nadobro preč ! Obyčajný zapnutý televízor a zvuk žmýkajúcej práčky zneli ako hudba. K tomu ešte nová nájomná zmluva v šuplíku, no pohoda. Hlavne nech vydrží.

V nedeľu absolvovali naše dievčatá hneď 2 návštevy. Na prosbu jednej z našich darkýň najskôr navštívili 75 ročnú pani Žofiu z Tvrdošína, žijúcu v byte na treťom poschodí a bez výťahu. Množstvo schodov a zlý zdravotný stav ( slabé srdce po 2 infarktoch, cukrovka, koxartroza, reuma ) je problém mnohých dôchodcov. Situáciu pani Žofie komplikuje aj 10 kilový nezhubný nádor v brušnej dutine a nefunkčné obličky, kvôli ktorým je nútená absolvovať 3-4x týždenne dialýzu. Keď zlyhali snahy o výmenu bytu, pomoc syna alebo ochotých susedov bola často jedinou možnosťou. Problém by vyriešila kúpa elektrického vozíka – schodolezu, na kúpu ktorého sme prispeli v auguste aj u nás v Námestove. V tomto prípade je však doplatok takmer 2000 eur, čo je pre dôchodkyňu, ktorá veľkú časť peňazí minie na lieky veľký problém. Našich 350 eur a ďaľších 250 od spomínanej darkyne vytvorilo sľubný začiatok. Aby schodolez zbúral bariéry medzi pani Žofiou a okolitým svetom, bude ešte potrebná pomoc ďaľších jej priateľov a aj „obchodné jednania“ o zľave s dodávateľom. Na výsledok sa určite prídeme radi pozrieť, lebo pani Žofiu ani v tejto situácii neopúšťa chuť do života.

Druhá návšteva zaviedla dievčatá do útulnej dreveničky v Oravskej Lesnej. Otec rodiny vyrozprával trpký príbeh o tom, ako život môže niekedy bolieť. Ešte pred vyše rokom pracoval na stavbách a živil rodinu s 5 ročným Radkom a 7 ročnou Erikou. Radkovu diagnózu hyperaktivity mamina a celá rodina nebrala nijako tragicky. Keď sa u otca objavila čoraz častejšia bolesť svalov ( v zlých dňoch úplne paralyzujúca človeka ) a problémy s konečníkom ( 3 operácie ), rodina začala mať aj vážne ekonomické problémy.  V septembri sa do rodiny narodila malá Gabika. Radosť rodičov však od začiatku kazil veľmi vážny stav bábätka. Odsávanie hlienov z pľúc a hydrocefalus mozgu ( po operácii ktorého bola 3 týždne v umelom spánku ) spôsobili, že dieťa aj s matkou boli doma z piatich mesiacov len 5 týždňov, ktoré boli naplnené strachom z nových problémov. Gabika momentálne dýcha cez tracheostómiu a pre problémy s potravou sa pripravuje zavedenie vývodu do žalúdka, kadiaľ by mohla byť kŕmená. Kým malá Gabika s maminou bojujú v nemocnici, ostáva starostlivosť o domácnosť a deti na pleciach otca. V tejto veľmi zložitej situácii sme sa rozhodli rodine pomôcť, a už od tohto mesiaca sme ich zaradili medzi naše rodiny.

Aby sme mali z čoho pomáhať, o to sa okrem našich pravidelných darcov chcú postarať aj dve študentky námestovského gymnázia GAB a už pár týždňov pripravujú na piatok 27.1. koncert námestovských hudobných skupín pre 600 žiakov základných škôl. Decká
sa určite tešia na rockovú muziku aj na dve odpadnuté hodiny, a nás zase poteší výťažok zo vstupného :o)  Díky za super nápad dievčatá !

V najbližších dňoch budeme ešte s Misiou mladých z Tvrdošína pracovať na projekte letného tábora pre deti z našich rodín. Ako som písal 6.9., chceme sa uchádzať o podporu z výťažku predvianočného bazáru v Luxemburgu, ktorý každý rok podporí množstvo charitatívnych projektov na celom svete. V najbližších týždňoch sa rozhodne, či sa aj Námestovský anjel zaradí medzi ne.

Back to top