Ešte minulý mesiac ma v kancelárii navštívila staršia pani. Porozprávala mi príbeh mladej rodiny, bývajúcej na dedine hneď vedľa jej domu. Otec, mama a 3 deti ( 4,3 a 1 ročné ). Kúpili si schátraný ale krásny starý dom, investovali úspory a úver, aby dom dostal pôvodnú tvár a oni svoj nový domov. V priebehu necelých 2 rokov sa takmer z ruiny stala neobyčajne citlivo zrekonštruovaná stavba, ktorá ožila po viac ako 100 rokoch do novej krásy. Domáci pán si väčšinu prác robil sám a bol na svoje dielo právom hrdý.
Len tá nešťastná cesta autom … ten bod zlomu a straty. Všetko je zrazu iné a oveľa ťažšie. To sa už ale dozvedám od mladej vdovy, za ktorou ma poslala tá ustarostená pani zo susedstva. Bolí samota a bolia otázky detí. Ešte že pomôže starká, povarovať i potešiť. V kolobehu starostí o deti, o dom a budúcnosť človek aspoň na chvíľu pozabudne, aj keď každá klenba, každý trám jej pripomenie manželove ruky. Našťastie skoro každý deň aj teraz v dome čosi pribudne, lebo ľuďom to nedá pokoj a radi pomôžu. Ten muruje, obkladá, ďaľší dokončuje okná a plánujú zatepliť strechu. Možno že budúci rok … ak všetko dobre pôjde a budú peniaze. Alebo ten ďaľší. Od minulého mesiaca sa aj naša pravidelná pomoc stáva jednou z tehál toho krásneho domu. Len škoda, že domy sa opravujú oveľa ľahšie ako sa opravujú rodiny.

P.S.: Aby som nezabudol, tento mesiac sme už štvrtý rok spolu s Misiou mladých pripravili pre viac ako 30 „našich“ detí z Oravy 5 dňový tábor v chate Danica v Ústí. Zážitky, kamarátstva a už aj lásky, proste prázdniny ako majú byť !

Back to top