Povianočné zamyslenie

Vianočné obdobie býva v Námestovskom anjelovi najrušnejším obdobím roka a ani tento rok nesklamal. Zavolajú známi i neznámi a papier sa plní poznámkami. Vo dvojiciach vyrážame do terénu, spoznať nových ľudí a ich príbehy.

Keď v Lomnej klopeme na dvere starého domčeka je už tma. Spoza dverí sa ozve štekanie a pani domáca nás už vedie dnu. Po ceste do kuchyne nás v detskej izbe zoznamuje s Majkou. Majka sa narodila ťažko postihnutá (DMO) a nevieme či si nás vôbec všimla. Mladší brat sa hrá s kamarátom a ten starší ešte neprišiel zo školy. Rozhovor nad šálkou čaju sa točí okolo Majky, sučky Beki a dôvodu našej návštevy. Chvíľu nám trvá, kým maminu presvedčíme že peniaze nám nemusí vrátiť. Rýchlo sa rozhodla že z nich uhradí nedoplatok za elektrinu. Praktická žena. Poprajeme si pokojné sviatky a ponáhľame sa ďalej.

O chvíľu už sedíme v reštaurácii a čakáme. Vstúpi útle žieňa a placho sa usmeje. Kým nám čašníčka prinesie kávu už sa aj vyzvedáme. Je to len pár mesiacov, čo sa spolu s mladším bratom rozhodli odísť z domu a postaviť sa na vlastné nohy. Spoločná domácnosť s rodičmi alkoholikmi bol nikdy nekončiaci stres. Ten ešte viac zhoršoval cukrovku s ktorou obaja zápasia od detstva. Pán farár im ponúkol malý bytík, kde býval kým nebola opravená fara. Nájomné je symbolické, ale čakalo ich veľa práce kým sa tam mohli zabývať. S hľadaním práce to kvôli zdraviu vôbec nemajú ľahké. Práca na obecnom úrade bola len dočasná a tak znovu hľadajú niečo v okolí. Keď porátame len doplatky za inzulín, ďalšie lieky a doplnkovú výživu, je nám jasné že pravidelný anjelský príspevok tu aspoň dočasu bude veľmi potrebný. Proste akurátny čas mať už aj trochu šťastia !

Jarka s Paľom boli na návšteve v Bobrove. Mama a 5 detí. Otec ? Odišiel za inou. Neuveriteľné. Kým sú deti v škole, mama pracuje za minimálnu mzdu. Bez pomoci rodičov by starostlivosť o deti a dom asi nezvládla. Ťažko sa jej hovorí o manželovi. Je to ešte čerstvé a deťom veľmi chýba. Veľa šťastia decká a pomáhajte mame ! My budeme tiež.

Asi ste už počuli, že medzi sviatkami v Námestove horelo. Rodina vracajúca sa neskoro večer z návštevy takmer prišla o svoj dom. Našťastie sa plamene nestačili rozšíriť do celého domu, tlejúci nábytok však dokonale znehodnotil takmer celé zariadenie, steny, podlahy a stropy. Našťastie sa nikomu nič nestalo a na druhý deň už susedia, známi a iní dobrovoľníci vynášali nábytok, vytrhávali zničené podlahy a stropy, rajbali steny, prali zadymené šatstvo a varili pre brigádnikov. A takto to pokračovalo až do Troch kráľov, kým neboli všetky hrubé roboty hotové. Aj sme si s domácimi tak čierne zavtipkovali, že termín si vybrali skvele, lebo všetci majstri boli akurát voľní J Popri tom sa na účte Námestovského anjela rozbehla finančná zbierka, ktorá mala rodine pomôcť neplánované náklady zvládnuť. Keď som sa po Novom roku zastavil v banke pozrieť, či už príspevky nabiehajú, bol som príjemne šokovaný. Boli tam čiastky od 1 eura, naozaj veľa 10 až 20 eurových a ešte zopár okrúhlych čísel. Proste bolo toho dosť na to, aby sa dali pokryť rekonštrukčné stavebné práce a ešte niečo určite ostane aj na nevyhnutnú výmenu zničenej kuchynskej linky a zariadenia obývačky. Proste Vianoce sú zázrakov čas !

Back to top