Neviem ako vy, ale ja si skrytý pôvab svojho života občas uvedomím v tých najobyčajnejších chvíľach. Nič zvláštne. Len tak sa motám po kuchyni a čosi miešam, manželka vedľa žehlí, dcéra si brnká na klavíri a z izby je počuť frflanie chalanov, ktorým sa poobede nechce ísť na bežky. Pre niekoho možno nuda, pre niekoho bežná realita a pre niekoho krásny sen.

Pani Vierka žije s manželom a troma deťmi (6,10 a 14 rokov) v Námestove. Pred viac ako rokom manžel utrpel veľmi ťažký úraz a živiteľ rodiny už nedokázal pracovať. Prišli starosti s hypotékou, depresie. Svet sa ženie okolo vás a za sebou zanecháva len bločky a potvrdenky. Minimálna mzda a manželov invalidný dôchodok už nestačia pokrývať potreby rodiny. Spočiatku pomôže rodina, ale každý má vlastné starosti a výdavky. Preto sme sa aj my od Vianoc rozhodli vstúpiť do boja o dôstojný život rodiny.

Aj ďalšia naša návšteva sa odohrala v námestovskom byte. Sedíme v kuchyni, lebo jediná izba je vlastne spálňou pre mamu, nevládneho otca a dorastajúceho syna. Skoro rovnaký scenár. Manželova choroba nabrala rýchly spád a v priebehu pár mesiacov z neho urobila človeka odkázaného na pomoc lekárov a hlavne svojej manželky. Tá musela nechať svoju prácu a stala sa manželovou opatrovateľkou. Spolu s manželovým invalidným dôchodkom príjmy rodiny len horko ťažko dosiahnu 500 eur, čo po odrátaní nájomného, nákladov na domácnosť a manželovu liečbu … Naša spoločná pomoc našla aj tu určite správnu adresu.

Ešte cez Vianoce zorganizovala študentka námestovského gymnázia Paťa charitatívne varenie punču. Sama si to vymyslela, zorganizovala a odmoderovala doma v Rabčiciach. Vyzbierala vyše 300 eur a priniesla ich k nám, aby sme ich niekomu darovali. Nakoniec som ju presvedčil, že peniaze by mali pomôcť u nich. Paťa sa smiala, že takto si pripadá akoby mali v Rabčiciach vlastného anjela. A určite trafila klinec po hlavičke, lebo to je práve cesta ktorá mne pripadá správna a prirodzená. Presne v duchu hesla „Pomáhajme doma“. Tak sa jej asi čoskoro spýtam, ako sa jej s rozdelením pomoci darilo. Lebo je to takmer rovnako ťažká úloha ako získanie darov.


A ešte niečo na pozretie. Štáb televízie Markíza – relácie Reflex vo februári navštívil rodinu zo Zákamenného, o ktorej som písal 22.12.2014 a 13.12.2013. Pozrite si inšpiratívne a poučné rozprávanie rodičov o živote s dvoma hendikepovanými synmi a troma zdravými deťmi. http://videoarchiv.markiza.sk/video/reflex/cele-epizody/27077_reflex(vydržte úvodnú reklamu a potom si kliknite na Reflex4)

Back to top