Minulý mesiac som končil svoj príspevok predpoveďou, že našu pomoc možno čoskoro bude potrebovať ďaľšia rodina. Bol by som radšej, keby som sa bol mýlil, ale okolnosti sa obyčajne vyvinú inak ako si plánujeme. Určite inak si svoju budúcnosť predstavovali aj obidve naše nové rodiny, ktorých problémy nastali po smrti otca.
O rodine z Hruštína sme vedeli už viac ako rok. Manžel a otec 5 detí ( 4,7,14,16 a 20 rokov) zomrel na následky ťažkého pracovného úrazu a rodina stratila nielen otca ale už aj tak krehkú finančnú stabilitu. Aby toho nebolo málo, zdravotné problémy postihli aj matku, ktorá krátko na to stratila prácu. Najstaršia dcéra bola nútená odísť za prácou do zahraničia, aby pomohla mame udržať rodinu ako tak finančne nad vodou.
Práve nedávno sme sa po 2 rokoch rozhodli ukončiť pomoc inej rodine z Hruštína ( rodina č.7 ), kde ďaľší zo synov skončil školu a svojou trochou môže otcovi Vladimírovi finančne pomáhať. Takže pomoc ostáva v Hruštíne, len sa presúva o pár ulíc ďalej. Tam kde je teraz určite viac potrebná.

Druhá rodina je od nás z Námestova. No ona to rodina tak celkom nie je. Sú to 3 „deti“ ( Petra 19, Tonka 17 a 22 ročný Jožko s diagnózou DMO navštevujúci špeciálnu školu ). S otcom sme sa stretli na konci júna. Sedeli sme v poloprázdnom prenajatom byte a počúvali, ako mu odišla žena aj s nábytkom a na rozlúčku zanechala akurát dlhy. Do toho ešte prišli veľmi vážne zdravotné problémy otca. Rakovina. Liečba sa spočiatku javila veľmi sľubne a on si už robil plány, že o mesiac bude zase zarábať a veci sa dostanú do starých dobrých koľají. Lenže v septembri prišla recidíva a všetko bolo zase v troskách. Smrť.
Bolo nám jasné, že situácia detí je viac ako vážna a ak im nepomôže blízka rodina …
Pomoc rodiny sa však zastavila na hodnote blízkej nule a dievčatá pochopili, že svoje osudy majú vo svojich rukách. Peťa už stihla prestúpiť zo školy v Žiline do školy na Slanickej osade. Individuálny študijný plán jej umožňuje chodiť do práce, ktorú jej ponúkol jeden z našich darcov ( veľká vďaka !) . Je potrebná nielen pre pokrytie nákladov domácnosti ale aj pre nové tváre a kontakty vo svojom okolí, novú energiu.
Ozaj, ak by ste vedeli o jednoizbovom alebo malom dvojizbovom byte v Námestove za prijateľný nájom, tak sa určite ozvite. Súčastný trojizbový byt s kúrením na drevo a bez teplej vody za 260 eur rozhodne nie je ideálnym riešením.

V mesiaci októbri nám 67 darcov prispelo celkovou sumou 1137 eur a mohli sme opäť prispieť 6+9=15 rodinám.  

Back to top