Je najvyšší čas sa trochu zastaviť a napísať pár riadkov.
Minulý piatok mi pripomenul situáciu z pred roka, keď sme na poslednú chvíľu zachraňovali bývanie rodine z Námestova, ktorá mala veľké nedoplatky na elektrine a nájomnom. Tentokrát sa takmer na ulicu dostala rodina z Námestova, o ktorej som písal minulý mesiac ( Petra 20, Tonka 18 a 22 ročný Jožko s diagnózou DMO navštevujúci špeciálnu školu ). Pani domáca od ktorej mali prenajatý byt im pod zámienkou opravy bojlera vzala kľúče a natvrdo vymkla. Je pravdou, že za november ešte nemali uhradené nájomné a vodu, ale aj tak to bol šok. O to viac, že sa to udialo bez akéhokoľvek predbežného upozornenia !
Našťastie sa o všetkom dozvedel jeden z našich darcov, ktorý už predtým poskytol Petre prácu. Bez otáľania im ponúkol možnosť ubytovania v uvoľnenom rodičovskom dome v Námestove, čím bol najväčší problém s bývaním zažehnaný. Nám s Peťou ostávalo len zohnať peniaze, aby nám domáca otvorila byt a my sme ich mohli presťahovať. Ešte v ten piatok sme všetky veci previezli a výsledkom hektického víkendu bolo nové a krásne bývanie. Pred rodinou ( hlavne dievčatami ) je však ešte dlhá cesta k lepšiemu životu. Ľudia okolo ich môžu podoprieť, kráčať však budú musieť určite samé.

V predvianočnom čase sme okrem pravidelných mesačných príspevkov dostali aj niekoľko mimoriadnych finančných darčekov, čo v celkovom súčte robilo úctyhodných 1400 eur. Tak sme sa rozbehli po okolí a v štyroch rodinách sme zatiaľ rozdelili 700 eur.
V Lokci sme navštívili rodinu, kde sa po smrti otca matka stará sama o 7 detí ( z toho sú traja vysokoškoláci ! ). Príjem rodiny napĺňa len nepravidelná práca na dohodu a príspevky zo sociálnej poisťovne so sociálnymi štipendiami. Ak by si sami neodchovali väčšinu potravín na svojom gazdovstve …  S rodinou budeme aj naďalej v kontakte a v súčastnosti je určite najhorúcejším kandidátom na našu pravidelnú pomoc.
V Trstenej sa ďaľšia mama snaží z učiteľského platu zabezpečiť všetko potrebné pre troch školákov ( 12 až 16 rokov ). K tomu ešte výdavky na údržbu domu a splácanie dlhu po manželovi … proste Vaše peniaze pred Vianocami sa ocitli v tých správnych rukách !
Už sú to skoro 2 mesiace, čo sme pre rodinu z Námestova ( mama a 5 detí ) pomáhali zozbierať zimné oblečenie. Odvtedy sme sa stretli už niekoľkokrát a v jednoizbovom byte pribudol počítač, bicykel, polica na topánky a naposledy aj krásna poschodová posteľ ( video o jej montáži tu pribudne snáď už zajtra ). Keď sa tam naše dievčatá objavili aj s vianočným príspevkom pani ostala v šoku. A slová „to nie je možné“ neboli tentokrát pravdivé :).

Tento týždeň sa konali aj vianočné jarmoky na ZŠ Komenského a gymnáziu AB. Dohodli sme sa , že výťažky z predaja darčekov a dobrôt po Novom roku poputujú do vybraných rodín žiakov. Pred hodinou sme vysypali krabičku zo ZŠ a narátali sme pekných 141 eur. No bolo by toho ešte viac, len moja manželka večer napiekla synovi Adamovi suprové pizzové rožky, ktoré netakticky položila na botník v chodbe. Už ráno z nich chýbala tretina a cestou do školy zmizla aj druhá. Takže na predaj ostala len tá posledná tretinka. No a teda celkom logicky výťažok z jej predaja môjmu synovi stačil už len na zakúpenie dvoch porcií vaflov a jedného hotdogu 🙁 . Či sa do kasičky vôbec niečo dostalo som sa už radšej nevyzvedal a šiel som trocha vylepšiť bilanciu na remeselnícky jarmok, kde žiaci v mraze poctivo predávali svoje výrobky. Decká fakt díky ! Dúfam že pod stromčekom vám to Ježisko vynahradí 🙂

Back to top