Niekedy ma tento náš námestovský minisvet šokuje. Keď som pred necelým mesiacom sedel aj s Paľom v maličkom domčeku, ktorý už poskytol nejednej rodine azyl, počúval som a nechápavo krútil hlavou. Nad tým, ako právny systém pripraví rodinu o strechu nad hlavou a ešte sa tvári, že napráva krivdu. A s akou ľahkosťou a bezohľadnosťou vyrába krivdu novú a podstatne väčšiu.
Marián s manželkou kúpili v Námestove pred vyše dvadsiatimi rokmi dom od pána, ktorý v ňom po rozvode ostal bývať. Spísali kúpnu zmluvu s oficiálnym vlastníkom, zaplatili, zapísali do katastra a roky v dome bez problémov bývali. Po rokoch sa k vlastníckym právam na dom prihlásila bývalá manželka predávajúceho a začal sa kolotoč dlhoročných súdnych pojednávaní, na ktorých konci bol minuloročný príkaz na vysťahovanie z domu ! Neprináleží mi súdiť sudcov, advokátov, zákony. Nesúdil ich ani Marián, ktorý nám pokojným hlasom vyrozprával túto neuveriteľnú históriu. Bez veľkých emócií či nebodaj nenávisti. Len zjavne už stratil ilúzie o spravodlivosti, vrátení kúpnej čiastky a o ľuďoch , od ktorých nedostal ani šancu si svoj vlastný dom po splátkach znova kúpiť ! V 55 rokoch chlap zvyčajne stavia domy deťom. Mariánovi synovia však s otcom musia najskôr postaviť ich spoločný dom. Na tie svoje ( a splatenie úveru ) si budú musieť asi veľmi dlho počkať. My všetci im v tom môžme aspoň trocha pomôcť.
Nepoznám detaily zmluvy, okolnosti, pohnútky. Mám len taký neodbytný pocit, že niekto získal dom, za ktorý zaplatil príliš vysokú cenu.

Tento týždeň Lenka s Jarkou navštívili inú námestovskú rodinu, kde otec od začiatku roka bojuje s kritickým štádiom rakoviny a mama s troma školákmi ( 11 až 16 rokov ) bojuje s veternými mlynmi poplatkov za lieky, školu, domácnosť. Z minimálneho platu by to však bez pomoci rodiny zvládli len ťažko, preto im Lenka pomôže vybaviť pomoc od nadácie Dobrý anjel a radi pomôžeme aj z našich zdrojov.

A keď sme už pri tých zdrojoch, tak našim 6+8=14 rodinám sme aj tento mesiac mohli pomôcť, lebo v júni nám na účte pribudlo 1109 eur od 70 darcov + 249 eur od 3 darcov z vyúčtovania 2% dane, teda spolu 1358 eur. Veľká vďaka všetkým, ktorí sa o to pričinili !

Ozaj aby som nezabudol. Nášmu Námestovskému anjelovi pribudol malý bráško 🙂 Pozrite sa na www.liptovskyanjel.sk a uvidíte, že veci ktoré sme tu v Námestove všetci spolu začali, oslovujú a inšpirujú iných. Kam sa nám podarí zájsť, záleží od nás.

Back to top