Je to už viac ako týždeň čo sme s Lenkou prijali pozvanie na návštevu k mladej námestovskej rodine. Už viac ako 2 roky majú spolu malého Miška, okolo ktorého sa vlastne točí celý ich život. Miškov pôrod bol ozajstnou drámou. Na jej konci bol dlhý zoznam diagnóz a skúsenosť, že aj skúsení pôrodníci sa občas mýlia. Rodinka býva u rodičov a v dvoch izbách na poschodí sa odohráva ich „rodinný“ život. Teda presnejšie povedané občas sa tam spolu vyskytujú. Pre vysoké mesačné náklady na Miškovu liečbu (cca 1500 eur) manžel pracuje v Nemecku a mamina s Miškom plynule prechádzajú z jedného liečebného pobytu do druhého. Martin, Kováčová, Dunajská Lúžna, Nowy Targ, Piešťany. Hyperbarická komora, tým špecialistov naokolo, špeciálne cvičenia i strava vyjdú na 3500 eur za 2 týždne ! Buď, alebo ! Ak sa nepodarí naštartovať Miška k samostatnosti teraz, neskôr na to už nemusí byť šanca. Mamina nám veľmi fundovane rozpráva o jeho diagnózach, liečebných postupoch, preštudovanej literatúre. Tá bojovnosť a zápal z nej priam sršia.
Včera sme si vymenili esemesky. Našich a Vašich 400 eur v poriadku dorazilo na ich účet. Ďaľší svetlý kamienok mozaiky života s chorobou. Veľa síl a šťastia !

Už niekoľko týždňov sa snažíme nájsť prácu pre mladú ženu z Námestova. Nezabudnem, ako sme sa prvý raz stretli. Za kaviarenským stolíkom pôsobila placho, akoby tam ani nebola. Tichým hlasom rozprávala o niekoľkomesačnom márnom hľadaní práce, telefonátoch, čakaní. Počiatočné hľadanie pedagogického miesta vystriedala túžba po akejkoľvek práci. Za ten čas minula skromné úspory. Mama s ktorou spoločne žijú, to znáša možno ešte horšie a nervozita sa doma dá krájať. Pracuje za minimálnu mzdu a oprávnene má pocit, že celá ťarcha domácnosti leží na jej pleciach. Dcérin príspevok od štátu je 60 eur, číre zúfalstvo !
Keď som si to všetko vypočul, chcel som ju povzbudiť. Ale veľmi mi to nešlo. Príliš som si uvedomoval, že nie je priebojná, komunikatívna, krásna a určite nemá húfy známych na facebooku. Možno ani chápajúcu rodinu, priateľa, niekoho. Blbá kombinácia, blbá doba. Ale žiť a platiť účty musíš ! Happy end … možno inokedy.

Back to top