Je to už pár dní čo sme s Palim navštívili naozaj malú rodinku bývajúcu v malom jednoizbovom bytíku. Mama Vierka a jej 10 ročný syn Patrik. Patrik má detskú mozgovú obrnu. Také večné dieťa s motorčekom v tele. Lebo Patrik je navyše hyperaktívny. Počas našej polhodinovej návštevy bol prakticky neustále v pohybe. A mama stále v strehu a najlepšie na dosah ruky. Predstava, že dieťa sa hrá s hračkami a rodič mu chvíľami „asistuje“ sa v prípade hyperaktívneho dieťaťa mení na opačné garde. Rodič zúfalo zápasí o čas. Čas potrebný na bežný chod domácnosti, varenie, upratanie, hygienu a hlavne spánok. Lebo ak sa takéto dieťa v noci zobudí ( čo je ten častejší prípad ), musíte vstať spolu s ním, lebo ako sa povie „všetko mu ruky podáva“.
Patrik navštevuje 3 krát do týždňa špeciálnu školu v Námestove. Vierka ho tam vozí autom a tých niekoľko hodín je prakticky jej jediným voľným časom. Nákup, vybavovačky na úradoch, lekári. Nejaké koníčky ? Smola. Všetko by bolo ľahšie keby na to nebola sama. Patrik bol ešte celkom malý, keď otec rodinu opustil. Zvolil si to, čo mama nemôže. Pokojný život bez starostí. A bez svojho dieťaťa.
Po našej návšteve viem že žena vydrží viac ako chlap. Som rád, že jej v tom môžeme aspoň trochu pomôcť.

Život je pestrý a v ďaľšej rodine je detí pre zmenu sedem. Doma sú štyri najmladšie. 4 ročný Erik, sedemročná Evka a Vladko (dvojičky) a 10 ročná Martina. Stredoškoláčka Táňa a obaja vysokoškoláci Jozef a Silvia sú cez týždeň na internátoch. Maminu najviac zamestnáva sedemročný Vladko. Má cystickú fibrózu a na krku taký zvláštny „náhrdelník“. Slúži na odstraňovanie veľmi hustého hlienu, ktorý veľmi komplikuje funkciu pľúc. Je potrebné dať pozor aby sa veľmi nezadýchal, lebo hneď hrozí zápal a ďaľšie komplikácie. Mamina nám podrobne rozpovie, čo všetko musia každý deň absolvovať aby Vladko vôbec mohol dýchať a ja som sa po pár vetách a odborných výrazoch v medicínskej problematike dokonale stratil.
Vo vedľajšom kresle sedí otec Peter. Celý život murárčil a dokázal finančne zabezpečiť svoju veľkú rodinu. Už rok je doma a miesto po týždňovkách chodí po doktoroch. Jeho chrbticu už poznajú viacerí špecialisti a výhliadky nevyzerajú vôbec ružovo. Momentálne má vybavený čiastočný invalidný dôchodok a hrozí mu plná invalidita. Aj počas bávštevy sa postaví a musí sa prejsť. Väčšinu času však musí ležať, aby sa zmiernil tlak na zničené stavce. To je zúfalo zlý predpoklad na akúkoľvek prácu. Pred časom skúsil robiť aspoň strážnika, ale zdravotný stav mu už nedovolí ani to. Keď najstaršie deti dokončia školu, všetko bude hádam ľahšie. Zatiaľ im budeme pomáhať my. Vieme, že sú to peniaze na správnom mieste.

Naši pravidelní darcovia už vedia, že Námestovského anjela môžete aj tento rok podporiť 2% dane cez našu partnerskú Misiu mladých, s ktorou nás spája viacero „terénnych“ projektov a rodín, ktorým spoločne pomáhame. Budeme veľmi radi, ak nám zachováte priazeň, hoci si uvedomujeme že zmysluplných projektov je vo Vašom okolí naozaj dosť. O to viac si Vašu podporu ceníme. Tlačivo nájdete aj tu na stránke.

Všetkým prajem krásne prvé jarné dni.

Back to top