Pred týždňom sme si s Palim zopakovali predvianočnú návštevu v rodine 8 detí. Aj sme boli zvedaví čo majú nové, ale hlavne sme prišli pomerať rozmery otvorov pre dvere, ktoré doteraz zakrývajú látkové závesy. Celkovo sme ich narátali dvanásť. Ako apoštolov, alebo ak chcete mesiacov v roku. Už som ich tam vedel živo predstaviť. Vo farbe dreva, krásne a voňajúce novotou, s lesklými kľučkami. Keď sme si sadli v kuchyni za stôl a rozložili požičaný vzorkovník s rôznymi imitáciami dreva, všetky deti sa zbehli a prstami ukazovali ktorý vzor by si práve oni vybrali. Mamina sa usmievala a asi si trochu aj užívala nevšednosť chvíle. S jej pomocou sa nám podarilo vybrať z toho najlacnejšieho dve pekné vzorky. Zhruba 100 eur za kus spolu s kovaním a osadením, spolu teda 1200 eur. Samozrejme sme vedeli, že tie peniaze sú momentálne pre rodinu len zbožným prianím, ale mali sme približnú predstavu ako by celé financovanie mohlo vyzerať.

Prvý pilier by tvorili príspevky darcov, ktorí sa nám ozvali už po zverejnení príbehu, že by radi rodine jednorázovo prispeli. Boli zatiaľ síce len traja, ale verím že sa nakoniec nebudú cítiť osamelo a ešte sa niekto pridá. Ako druhý pilier poslúži  finančná rezerva na účte námestovského anjela. No a tretím pilierom budú peniaze samotnej rodiny. Momentálne ich rodine bezúročne požičiame s tým, že nám ich bude následne splácať v mesačných splátkach po dobu cca 1 roka. Tak sme sa s Matúšom dohodli a tak sa aj budúci mesiac stane.

 

Dvere sú celkom obyčajnou vecou nad ktorou sa nezvykneme zamýšľať. No len do chvíle, kým tam kde ich treba nechýbajú, alebo kým nečakáme návštevu kamarátky, spolužiaka. Dvere symbolizujú prechod do iného priestoru. Vykročenie do krajšieho sveta, ktorý budú deti vždy neúnavne hľadať. Sveta normálnej ľudskej dôstojnosti.

Číslo nášho účtu je stále rovnaké: SK83 7500 0000 0040 1005 3921  a do správy len prosím napíšte DVERE.

P.S.1: Pri tejto návšteve som sa dlho odhodlával spýtať sa detí, čo dostali pod vianočný stromček. Ale akosi som na to nenašiel odvahu. Nechcel som byť dotieravý, a tiež som sa bál, či ich neprivediem do rozpakov. Možno nabudúce s Matúšom pokecáme pri „kolaudácii“ dverí.

P.S.2: Všetkým Vám, našim darcom, prajem do nového roku 2018 hlavne veľa zdravia a rodinného tepla. Ale tiež silu do bežných dní, ktorá je asi tým väčšia, čím zmysluplnejšia práca nás čaká.

Srdečne pozdravuje Jaro

Back to top